Velkommen til alle

Luthersk Missionsforening Agerskov

Program - Forår 2024

LM kredsmøde

Vi mødes i LM Missionshus kl. 19:30

Januar

Evangelisk Alliance Bedeuge d. 7. - 12. januar 2024:

Sø. 7. Bedegudstjeneste i Agerskov Kirke (kl. 11:00)

Ma. 8. Sognehuset

Ti. 9. LM Missionshus

On. 10. Hos Lene & Knud Lund og Ruth & Anker Nørgaard

            samt Børnebedemøde i LM Missionshus (kl. 17:30)

To. 11. Agerskov Kirke

Fr. 12. LM Missionshus

Fr. 19. I Missionshuset v/ Erik Sode Nielsen, Løgumkloster

Ma. 29. Bedemøde - Indledning v/ Niels Thomsen (kl. 20:00)

Møderække d. 30. januar - 3. februar 2024:

Ti. 30. Missionhuset v/ Mathias Nørager

On. 31. Missionshuset v/ Mathias Nørager

Februar

To. 1. Missionshuet v/ Steffen Juul Pedersen

Fr. 2. Missionshuset - Besøg fra Indien

Lø. 3. Missionshuset v/ Enok Breum Mogensen

Lø. 24. Familieaften

Ma. 26. Bedemøde - Indledning v/ Maibritt Schmidt (kl. 20:00)

Marts

Fr. 1. Kredsmøde i LM Missionshus (kl. 17:30)

Sø. 17. Missionshuset - Bibeldag v/ Peter Nissen

Fr. 22. Missionshuset v/ Lene Lund m. fl.

Ma. 25. Bedemøde: Indledning v/ Jakob Rahbek (kl. 20:00)

April

Ma. 1. På Friskolen - Påskemøde v/ Ejler Nørager, Taps

Fr. 12. Missionshuset v/ Finn Sørensen

           Børneindslag v/ Kamilla Juhl

Fr. 19. Missionshuset v/ Mads Jakob Jakobsen

Ma. 29. Bedemøde: Indledning v/ John Erik Jørgensen (kl. 20:00)

Maj

Fr. 3. Missionshuset - Sømandsmissionens storkredsmøde

Fr. 24. Missionshuset - Nordisk Medie Mission (kl. 17:30)

Ma. 27. Bedemøde: Indledning v/ Jakob Knudsen (kl. 20:00)

Fr. 31. Missionshuset v/ Kristoffer Larsen

           Børneindslag v/ Diana Andersen

Juni

Fr. 14. Missionshus - Troværdig Bibel v/ Poul Arne Nyborg

Sø. 23. Sankt Hans fest

Ma. 24. Bedemøde: Indledning v/ Jan Kristensen (kl. 20:00)

Bibelkredsene

Bibelkreds 1 - (vi samles kl. 19:30)

On. 24. Jan.  Lisbet Kaas

On. 28. Feb.  Inger & Magnus Gubi

On. 20. Mar.  Inger Marie Sørensen

On. 24. Apr.  Randi & Tage Steffensen

On. 22. Maj  Lene & Knud Lund

On. 26. Jun.  Gudrun & Godtfred Riis

Bibelkreds 2 - (vi samles kl. 19:30)

On. 24. Jan.  LM Missionshus

On. 28. Feb.  LM Missionshus

On. 20. Mar.  LM Missionshus

On. 24. Apr.  LM Missionshus

On. 22. Maj  LM Missionshus

On. 26. Jun.  LM Missionshus

Bibelkreds 3 - (vi samles kl. 19:30)

On. 24. Jan.  Anna-Marie & Jakob Knudsen

On. 21. Feb.  Marianne & John Erik Jørgensen

On. 20. Mar.  Henrik N. Kristensen

On. 24. Apr.  Iris & Jan Kristensen

On. 15. Maj  Diana & Preben Andersen

On. 19. Jun.  Peter Petersen

Bibelkreds 4 - (vi samles kl. 19:30)

Fr. 5. Jan.  Ester & John Thomsen

Fr. 9. Feb.  Christa & Poul Arne Nyborg

Fr. 8. Mar.  Knud Peter Jørgensen

Fr. 5. Apr.  Maibritt & Michael Schmidt

Fr. 17. Maj  Dorthe & Ole Schmidt

Fr. 21. Jun.  Hana Budigova

Bibelkreds 5 - (vi samles kl. 19:30)

Fr. 5. Jan.  Marie Louise Jørgensen

Fr. 9. Feb.  Margrethe Riis Bensrati

Fr. 15. Mar.  Benjamin Knudsen

Fr. 5. Apr.  Linda & Hans Jørgen Jørgensen

Fr. 17. Maj  Kamilla & Leon Juhl

Fr. 21. Jun.  Anne & Bruno Kafton Jørgensen

Bibelkreds 6 - (vi samles kl. 19:30)

On. 31. Jan.  Aase & Niels Andersen

On. 28. Feb.  Inge & Henry Refslund-Nørgaard

On. 15. Mar.  Marianne & Michael K. Kristensen

On. 5. Apr.  Anna Marie & Elmo Lange

On. 29. Maj.  Aase & Niels Andersen

On. 26. Jun.  Inge & Henry Refslund-Nørgaard


Bibelkreds 7 - (vi samles kl. 17:00)

LM Missionshus (Datoer aftales)

Seniormøder

Vi mødes i LM Missionshus kl. 14:30

On. d. 17. Jan.  Caleb Petersen, Haderslev

On. d. 21. Feb.  Heine Holmgård, Bedsted

On. d. 13. Mar.  Poul Arne Nyborg, Agerskov

On. 10. Apr.  Jens Rosenberg, Ribe

On. 14. Maj  Svend Åge Jacobsen, Haderslev

On. 12. Jun.  Udflugt

LMU møder

Vi samles kl. 19:30

Januar

Ti. 9.  Missionshuset - Evangelisk Alliance Bedeuge

Ti. 16.  Missionshuset - Generalforsamling

Ti. 23.  Missionshuset v/ Flemming Jensen

Ti. 30.  Missionshuset - Møderække fælles med LM kredsen

Februar

Ti. 6.  Missionshuset - Check på Tro

Ti. 13.  Vinterferie

Ti. 20.  Missionshuset v/ Ole Sørensen

Ti. 27.  Missionshuset - Mission Afrika

Marts

Ti. 5.  Bibelstudie

Ti. 12.  Missionshuset - Enok Breum Mogensen

Ti. 19.  Walk´ n talk

Ti. 26.  Påskeferie

April

Ma. 1.  På Friskolen - Påskemøde fælles med LM kredsen

Ti. 9.  Missionshuset - Indsamlingsaften

Ti. 16.  Besøg LMU

Ti. 23.  Missionshuset - Guldkornsaften

Ti. 30.  Missionshuset v/ Per Bøndergård

Maj

Ti. 7.  Missionshuset v/ Kristoffer Larsen - fælles med Konfirmanderne

Ti. 14.  Drenge / Pige aften

Ti. 21.  Bibelstudie

Ti. 28. Fælles med Juniorklubben - Vi står for aftenen

Juni

Ti. 4.  Missionshuset - v/ Lukas Brosbøl - DBI

Ti. 11.  Hænders daw

Sø. 23.  Sankt Hans Fest fælles med LM kredsen

Juniorklub

Vi samles kl. 19:00 - 20:45 på Agerskov Kristne Friskole

Januar

To. 11.  Bibeluddeling til 5. klasse

To. 25.  Bibelzoom

Februar

To. 6.  Online between-fest på Friskolen

To. 22.  Bibelzoom

Marts

To. 7.  Musical på Løgumkloster Efterskole

To. 21.  Jødisk Påskemåltid (kl. 18:00 - 19:45)

April

To. 4.  Vi besøger Dorthe & Ole Schmidt

To. 18.  Cykeltur

Maj

To. 2.  Vi får besøg fra Løgumkloster Efterskole

To. 16.  Hanne & Jens Erik Agerbo fortæller om Tanzania

Ti. 28.  Sammen med LMU

Juni

To. 13.  Sommerafslutning med kommende 3. klasse

Sø. 23.  Sankt Hans Fest sammen med LM kredsen

Klub-4

Hver mandag kl. 16:00 i skolekøkkenet på Friskolen

(Vi følger skolens ferieplan)